سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

استقبال ژاپن از نشست بین دو کره برای طرح پرونده ربوده شدن ژاپنی ها توسط کره شمالی
  • سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱
  •    |   کد خبر : ۱۳۲۲۱۷

نخست ‌وزیر ژاپن روز سه شنبه به نماینده کره جنوبی گفت که خواهان مذاکره با کره شمالی برای حل اختلافات بر سرِ ماجرای ربودن شهروندان ژاپنی در سال 2002 است.

به گزارش تیتر یک; رویترز نوشت: ژاپن به کره جنوبی گفت که می خواهد موضوع ربودن شهروندانش در مذاکرات کره شمالی حل شود.

شینزو آبه نخست ‌وزیر ژاپن روز سه شنبه به نماینده کره جنوبی گفت که خواهان مذاکره با کره شمالی است. وی خواستار ریشه کن کردن سلاح های هسته ای و برنامه های موشکی پیونگ یانگ برای حل اختلافات بر سرِ سرقت های گذشته شهروندان ژاپنی نیز شده است.

آبه به سو هون رئیس سرویس اطلاعات ملی کره جنوبی در توکیو گفت: "قطعنامه های مربوط به ربودن، مسائل هسته ای و موشکی مرکز اصلی سیاست ژاپن است."

وی در آغاز نشست گفتگو درباره مذاکرات برنامه ریزی شده بین دو کره و پیونگ یانگ و واشنگتن گفت: "کره شمالی باید حرف و عملش یکی باشد."

اصرار توکیو برای بحث در مورد ربودن شهروندانش توسط عوامل کره شمالی ممکن است باعث ایجاد اصطکاک بین ژاپن، کره جنوبی و آمریکا شود.

کره شمالی در سال 2002 تأیید کرد که 13 ژاپنی را در دهه های 70 و 80 برای آموزش جاسوس هايش ربوده و 5 نفر از آنان را به ژاپن بازگردانده است. توکیو گمان می کند که صدها نفر دیگر نیز گرفته شده اند.

سو، خواستار همکاری ژاپنی ها شد اما به طور خاص به مسئله ربودن اشاره نکرد.

سو گفت: "همکاری میان رهبران کره جنوبی و ژاپن برای خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره و حل و فصل مسئله موشکی، مهم است."

او می گوید: "تمایل پیونگ یانگ به رها کردن سلاح های هسته ای مهم است، زیرا این تمایل به طور مستقیم از سوی رهبر کره شمالی کیم جونگ اون مطرح شده است."

سو پس از نشست به خبرنگاران گفت که آبه قول داده است تا تمام همکاری ها برای موفقیت نشست های بین دو کره و بین آمریکا و کره شمالی را فراهم کند.

انتهای پیام/

نویسنده : معصومه میرحسینی

 

8 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرهای کاربران