سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

51درصد آسیب های چهارشنبه سوری ناشی از سیگارت است/ توصیه و اقدامات پلیس البرز برای امنیت آخرین سه شنبه سال
  • سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۶
  •    |   کد خبر : ۱۳۲۱۵۳

چهارشنبه سوری یکی از سنت های قدیم و اصیل ایرانی است که به مرور زمان دستخوش تغییرات و مخاطرات زیادی در برپایی آن شده است.

به گزارش تیتر یک;  سنتی که در قدیم با جمع شدن خانواده ها دور هم، شادی و شب نشینی و در نهایت برپایی آتشی کوچک و پریدن از آن پایان می گرفت، سالهاست که با ورود مواد محترقه خطرناک، آسیب و عواقب ناگواری را برای برخی به یادگار می گذارد.

هفته ها قبل از شب چهارشنبه سوری در کوچه و خیابان با صدا یا صحنه های مختلفی از بازی کودکان و حتی جوانان با انواع مواد محترقه مواجه می شویم. با وجود آموزش و توصیه های مکرر مسئولان در مدارس، رسانه ها، صداوسیما و... اما هرساله می بینیم تعدادی از کودکان و بزرگسالان در اثر بی توجهی خود و یا اطرافیان دچار حادثه می شوند و گاهی شدت این حوادث جایی برای جبران باقی نمی گذارد.

بازار مواد محترقه از اول اسفند گرم می شود

یک بانوی کهنسال البرزی می گوید: با شروع اسفندماه بازار ترقه فروشان داغ می شود و از دست فروشان گرفته تا برخی مغازه ها اقدام به فروش مواد محترقه مختلف می کنند.

«سهیلا محسنی» می افزاید: این کارها سنت چهارشنبه سوری را از ارزش انداخته و لذت و خوشی را که در یک شب برای خانواده ها خلاصه می شد، سالهاست که برای چند هفته آزار مردم تبدیل کرده است و جای تاسف دارد که با افزودن این کارها به فرهنگ خود آنها را بی ارزش می کنیم.

وی با اشاره به سنت های چهارشنبه سوری ادامه می دهد: فالگيري، بلاگرداني، قاشق‌زني و بخت‌گشايي از آداب و رسوم جالب چهارشنبه سوری های قدیم بود که حالا چیزی از ان نمانده است  اين مراسم بيشتر، كار جوان‌ها بود اما جوان های امروزی کار های خطرنان را جایگزین آن کرده اند.

سردار محمدیان

توصیه و اقدامات پلیس برای امنیت چهارشنبه سوری

فرمانده انتظامی استان البرز با بیان اینکه طرح تشديد برخورد با تهيه و توزيع كنندگان مواد محترقه در راستای پيشگيری از بروز خطرهای احتمالی مواد محترقه در آخرين روزهای سال در دستور كار پلیس قرار گرفت می گوید: در این زمینه اقدامات پیشگیرانه موثری از قبیل برگزاری جلسات آموزشی ، تهیه و نصب بروشور و ساخت برنامه های آموزشی همچنین ارسال پیامک های آموزشی به شهروندان اجرا شده است.

«سردار عباسعلی محمدیان» می گوید: پلیس البرز درشب چهارشنبه آخرسال درآمادگی کامل قراردارد و درصورت مشاهده هرگونه سواستفاده از شادی مردم، با مخلان امنیت و آرامش درجامعه برخورد می کند.

سردار محمدیان با تاکید بر نقش والدین در کاهش خطرات و آسیب ها می افزاید: والدین باید فرزندان خود را از خطراتی که آنان را تهدید می کند آگاه کرده و آنها را از رفتارهای خطرساز بازدارند.

وی ادامه می دهد: پلیس مانع شادی و نشاط مردم نیست اما اخلال در نظم عمومی و ایجاد خطر و آسیب برای دیگران با شادی مغایرت دارد و پلیس در صورت مشاهده این موارد با خاطیانی که مانع آرامش و امنیت مردم شوند  برخورد خواهد کرد.

فرمانده انتظامی استان البرز اظهار می کند: در اجرای طرح سراسری مبارزه با عرضه مواد محترقه که از ابتدای اسفند در البرز به اجرا درآمد از چند انبار در نقاط مختلف استان حدود600 هزار عدد مواد محترقه غیرمجاز، کم خطر و پرخطر کشف و در این زمینه متهمان نیز دستگیر شدند .

سردار محمدیان از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه مزاحمت و موارد مشکوک در زمینه تهیه و توزیع مواد محترقه مراتب را به پلیس 110 اطلاع دهند.

محمد یساولی

51درصد آسیب های چهارشنبه سوری ناشی از سیگارت است

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج اظهار می کند: علیرغم آنچه که در ذهن ها وجود دارد و گفته می شود که سیگارت خطر زیادی ندارد و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، اما 51درصد آسیب ها ناشی از ترقه های سیگاری(سیگارت) است که قربانی می گیرد.

محمد یساولی می گوید: با توجه به این که در سال های گذشته استفاده از بالن های نمایشی مشتعل باعث از بین رفتن درختها، زیرساخت ها و تاسیسات برق شد به منظور حفظ درختان و رعایت حقوق و ایمنی شهروندان نباید از بالن و وسایل مشابه استفاده کرد.

یساولی با اشاره به این که برخی افراد توصیه می کنند که در روز چهارشنبه سوری از وسایل ایمن استفاده شود می گوید: سازمان آتش نشانی هیچ گونه حریق و انفجار را ایمن و مجاز نمی داند و تایید نمی کند.

وی در ادامه اضافه می کند: برخی با توجیهاتی مانند فرونشاندن هیجانات شهروندان و شادی آنها استفاده از مواد محترقه و آتش بازی را تایید می کنند اما ما با همه احترامی که برای نظرات آنها قائل هستیم  این مورد را تایید نمی کنیم چرا که این اقدامات علاوه بر آسیب ها و تلفات جانی، موجب از بین رفتن آسفالت خیابان ها و چهره زشت شهر می شود و با توجه با این که در آستانه عید نوروز و ورود مهمان به استان قرار داریم این وضعیت در شان استان و شهر نیست و علاوه بر آن هزینه و بار مالی مضاعفی بر دوش شهرداری دارد.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج می گوید: با توجه به تفاهم نامه ای که با آموزش و پرورش استان منعقد و آموزش هایی که به دانش آموزان داده شد، از طرفی حادثه پلاسکو در سال قبل که پویش «نه به چهارشنبه سوری» را به دنبال داشت فرهنگ شهروندی افزایش و در نتیجه با کاهش تلفات چشمگیری در سال قبل مواجه بودیم که امیدواریم امسال هم این روند را داشته باشیم.

یساولی اظهار می کند: از همه نیروهای آتش نشانی خواسته شده تا در چهارشنبه پایان سال در ایستگاه ها آماده باش باشند تا در صورت بالارفتن بار عملیاتی از آنها استفاده شود.

وی تاکید می کند: ارتقای سطح ایمنی جامعه با فرهنگ سازی و همدلی مردم و همچنین شعور اجتماعی میسر می شود.

چهارشنبه سوری

 انتهای پیام/

نویسنده : خدیجه ستارزاده

 

2 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرهای کاربران