چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

کرج میزبان بزرگترین نهالستان کشور/ 42 هزار هکتار کانون بحرانی بیابانی در البرز وجود دارد/ چرای دام، تهدیدی پیش روی مراتع جاده چالوس در کرج
  • سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷
  •    |   کد خبر : ۱۳۱۹۵۴

بیش از ۴۲ هزار هکتار کانون بحرانی بیابانی در استان البرز وجود دارد و باید با کاشت گونه‌ های کم آب بر نسبت به اجرایی شدن هر چه‌ بهتر طرح بیابان‌ زدایی وارد عمل شد.

به گزارش تیتر یک; هفته منابع طبیعی فرصتی است تا به ظرفیت های استان البرز به ویژه بزرگترین نهالستان کشور در کرج پرداخت، فضایی که تا چشم کار می کند درختانی سرو قامت و پر اشتیاق برای آغاز یک زندگی دوباره را در آن می توان دید، این مجموعه بیش از 50 سال داشته و با مساحت 136 هكتار تحت مدیریت اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز به نیابت از سازمان جنگل ‌ها مراتع و آبخیزداری است و 24 نوع‌ گونه زودبازده در حجمی معادل 3 میلیون و 600 اصله نهال سالانه در این مرکز تولید می ‌شود.

بر اساس اعلام مسئولین امر باتوجه به اینكه رویكرد سازمان جنگل ‌ها، جلب مشاركت مردم در فعالیت ‌های حفظ و احیای فضای سبز و جنگل‌ ها است، در این نهالستان‌گونه‌ های باارزش ژنتیكی بالا مانند بنه، زرشك و سماق و‌گونه‌ های اقتصادی زود بازده كاشته شده است و بر اساس اظهارات محمد علی نجفی استاندار البرز متولیان نهالستان بزرگ کرج درصدد بوده ‌اند با  استفاده از آخرین فنّاوری و امکانات دانش ‌بنیان نسبت به تولید نهال ‌های باکیفیت اقدام کند که در این زمینه نیز موفق ظاهرشده اند.

منابع طبیعی

در حال حاضر بیش از ۴۲ هزار هکتار کانون بحرانی بیابانی در استان البرز وجود دارد و باید با کاشت گونه‌ های کم آب بر نسبت به اجرایی شدن هر چه‌ بهتر طرح بیابان‌ زدایی وارد عمل شد و بر این اساس حامد فرضی مدیر کل منابع طبیعی استان البرز اعلام کرد که ظرفیت توزیع نهال تا یک‌ میلیون اصله در نظر گرفته ‌شده است و در راستای اهدای نهال، گونه ‌های سازگار با منطقه به متقاضیان ارائه خواهد شد.

بدون شک وجود نهالستانی با این ظرفیت می تواند در بیابان زدایی البرز نقش بسزایی داشته باشد اگر چه همزمان با هفته منابع طبیعی توزیع نهال در مصلی‌ های نماز جمعه به ‌صورت رایگان انجام می‌گیرد و هیچ هزینه‌ ای از شهروندان دریافت نخواهد شد و البته تاکنون ۲۵۰ هزار نهال برای بخش‌ های مختلف، دستگاه ‌ها و شرکت ‌های متقاضی توزیع‌ شده است.

منابع طبیعی

 به گفته مدیر کل منابع طبیعی استان البرز اخذ اسناد تک ‌برگی پلاک‌ های استان به نام دولت از قبیل پیست اصلی خور و نهالستان بزرگ کرج و اصلاح هندسی و تولید نقشه‌ های کاداستری بیش از ۲۰ هزار هکتار از سطح استان از جمله مهم ‌ترین اقدامات صورت گرفته محسوب شده و بازسازی و احیای ۱۶هکتار از عرصه ‌های تخریب یافته متأثر از فعالیت ‌های معدنی نیز انجام شده است.

رسیدگی به بیش از ۲۰۰ فقره پرونده‌ اختلافی اراضی، مبارزه با آفات و اراضی گیاهی و مطالعه و معرفی ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی ملی برای ایجاد مزرعه خورشیدی از جمله اهم فعالیت معاونت تک ‌برگی پلاک ‌های استان است که حامد فذضی در جمع خبرنگاران به آن اشاره کرده است.

پیش از این مدیرکل منابع طبیعی استان البرز با اشاره به وجود 2 کانون ریزگرد استان البرز در شهرستان ‌های اشتهارد و نظرآباد به تسنیم گفت: در حال حاضر بیش از یک هزار و 800 هکتار طرح بیابان ‌زدایی انجام شده است که امید است تا پایان اعتبارات سفر ریاست جمهوری نزدیک به 4 هزار هکتار بیابان ‌زدایی انجام شود.

و اما مهدی فتحی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با بیان اینکه در سال جاری برای 200 هزار و 708 راس دام پروانه چرا در مراتع استان صادر شده است با ممارست و تلاش شبانه روزی توانستیم ظرفیت کمتری از دام ها را وارد عرصه ها کنیم می گوید: بر اساس آمار ایستگاه های کنترل دام و مجوزهای صادر شده در استان دام حاضر در مراتع بالغ بر 95 هزار راس برآورد شده است اگر چه علیرغم این وضعیت هنوز فشار بر روی بعضی از مراتع همچون مراتع جاده چالوس و آزاد بر خیلی زیاد است.

منابع طبیعی

همچنین رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی استان البرز با اشاره به اینکه مساحت بیابانی استان البرز ۴۵۵هزار هکتار است به ایسنا می گوید: عمده این  میزان مساحت بیابانی در شهرستان های نظرآباد و اشتهارد قرار دارد و ۱۴۰۰هکتار نهال کاری در سطح بیابان های استان انجام شده است و ۷۱۲ هکتار پروژه مراقبت از آبیاری در سطح استان صورت گرفته است.

علی طاهری با اعلام اینکه ۱۶۰۰هکتار دیگر از سطح بیابان های استان برای نهال کاری در دست اقدام است افزود: ۲۰میلیارد تومان اعتبارات مصوب سفر ریاست جمهور در این خصوص در نظر گرفته شده است که ۱۵ میلیارد آن برای سال جاری  صرف خواهد شد و اعتبارات سال جاری در حوزه بیابان زدایی ۱۲میلیارد تومان بوده است که هر ساله بنا به شرایط افزایش می یابد.

آنچه مسلم است توجه به کانون های گرد و غبار، بیابان زدایی و کاشت نهال می تواند شهر کرج و استان البرز را به نام با مسمای سال های دور خود یعنی باغ شهر نزدیک کرده و این کلانشهر را از چنگال آلودگی هوا ناشی از ریزگرد، قطع درختان و ... برهاند.

 

 

انتهای پیام/

 

3 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرهای کاربران