سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

کاهش قدرت آمریکا در خاورمیانه
  • شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
  •    |   کد خبر : ۱۳۱۵۴۴

همانطور که نارضایتی از سیاست آمریکا منجر به روی آوردن مردم خاورمیانه به مسکو شده است، انتظار می رود نارضایتی از سیاست روسیه نیز منجر به حفظ روابط برخی از دولت های خاورمیانه با آمریکا و یا حتی اقداماتی برای مستقل شدن از هر دو بیانجامد.

به گزارش تیتر یک; وبسایت آمریکایی lobelog نوشت: آیا روسیه در جایی که (خاورمیانه) آمریکا شکست خورد، پیروز می شود؟

در کنفرانس باشگاه مذاکره والدای (Valdai) در مسکو، شرکت کنندگان روس در جضور سخنگویان بسیاری از خاورمیانه، اروپا و خودِ آمریکا، از سیاست خارجی آمریکا در مورد خاورمیانه بسیار انتقاد داشتند. کنفرانس باشگاه مذاکره والدای روسیه، انجمنی برای گفت و گو بین متخصصان روسی و خارجی حول محور مسائل سیاست خارجی بود و انتقادات ثابت کرد که در جلسه ماه فوریه، روابط آمریکا و روسیه در پائین ترین سطح خود بوده است.

از انتقادات خاص، ادعای سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مورد آمریکا بود. وی اظهار داشت: "در حالی که روسیه و ایران در سوریه برای مبارزه با تروریسم همکاری می کردند، سیاست آمریکا از آن حمایت می کرد."

سرگئی کاراگانوف (Sergey Karaganov) یکی از مهمترین نمایندگان مسکو در تفکر سیاست خارجی کرملین، تشریح کرد که با افزایش قدرت روسیه، چین و هند در خاورمیانه، قدرت آمریکا رو به کاهش و در نتیجه ناکارآمدی است. چندین سخنگوی روسی، مسکو را به خاطر روابط خوبش با تمام افراد در خاورمیانه (به استثنای گروه جهادی)، مکان بهتری برای حل اختلافات متنوع این منطقه دانستند، در حالی که آمریکا نه تنها با با مخالفان خود در منطقه، بلکه با متحدانش از جمله عربستان سعودی و مصر روابط ضعیفی دارد.

سخنگویان روسی اظهار داشتند که توانایی حل مسائل جاری منطقه را ندارد. اما اگر مسکو بتواند مسائل را بهتر حل کند، چطور قادر به انجام این کار خواهد بود؟ نسخه روسیه، ارتقاء و تقویت گفت و گو میان مخالفان محلی در این درگیری ها بود.

الکساندر اکسننوک (Alexander Aksennenok) سفیر روسیه استدلال کرد که مسکو می تواند در به توافق رسیدن به احزاب متخاصم در سوریه کمک کند. در مواردی چون؛ یمن، درگیری های اسرائیل و فلسطین، لیبی و کردها، شرکای روس خواستار گفتگو میان مخالفان شدند.

اما چرا این گفتگوها منجر به صلح می شود؟ انتقاد از درخواست‌های پیشین آمریکا برای گفت و گو میان مخالفان محلی در خاورمیانه به خاطر این است که گفت و گو به تنهایی نمی تواند منجر به توافق شود. بعلاوه، در جایی که اختلاف قدرت میان دشمنان (مانند اسرائیل و فلسطینی ها) وجود دارد، حزب قویتر دلیلی برای تساهل با حزب ضعیف نمی بیند، مخصوصا زمانی که حامی خارجی آن (آمریکا در مورد اسرائیل) تمایل چندانی به فشار آوردن بر آن را نداشته باشد.

پوتین احتمالا ترجیح می دهد که روسیه تنها مصلح اصلی میان احزاب مخالف بوده و آمریکا را کنار بگذارد، درست همانطور که واشنگتن در دهه 1970 به طور ویژه، مسکو را از مذاکرات صلح عرب و اسرائیل کنار گذاشت. اما با توجه به حمایت قوی آمریکا از اسرائیل، واضح است که روسیه در موقعیتی نیست که برای اعطای امتیازات به فلسطینی ها بر اسرائیل فشار آورد.

با تمام ادعاهای روسیه در مورد اینکه قدرت آمریکا در خاورمیانه در حال کاهش و قدرت روسیه در حال افزایش است، کاملا مشخص نیست که مسکو در موقعیت قویتری نسبت به واشنگتن به جهت حل و فصل یا حتی کاهش هر یک از درگیری های جاری در خاورمیانه باشد. البته، مسکو واقعا نمی خواهد این درگیری ها را حل کند، زیرا ادامه این مناقشات است که به مسکو اجازه ورود به منطقه را می دهد.

همانطور که نارضایتی از سیاست آمریکا منجر به روی آوردن مردم خاورمیانه به مسکو شده است، انتظار می رود نارضایتی از سیاست روسیه نیز منجر به حفظ روابط برخی از دولت های خاورمیانه با آمریکا و یا حتی اقداماتی برای مستقل شدن از هر دو بیانجامد. در نهایت، روسیه در مقابله با امور این منطقه پرخطر، بیشتر از آمریکا موفق نخواهد بود.

انتهای پیام/

نویسنده : معصومه میرحسینی

 

5 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرهای کاربران