سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

 مدیران سابق نظرآباد را به بست شهری رسانده اند
  • پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۵
  •    |   کد خبر : ۱۳۱۴۹۲

علیرضا گروسی گفت: نظرآباد به عنوان یک شهر با اصالت شهری و بر مبنای منطق علمی پایه گذاری شد اما امروزه عدم توجه به برنامه ریزی شهری و طراحی های غیر اصولی در شهر نظرآباد، این شهر را به یک بن بست بزرگ در همه ابعاد رسانده است.

به گزارش تیتر یک; علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری در گفتگو با کرج رسانه گفت: امروزه شهرنشینی یک نوع روش سکونتگاهی غالب در دنیا است  و طبق آمار هر روز از جمعیت مناطق روستانشین کاسته و به جمعیت شهرنشین اضافه می شود و این مساله در قدم اول شاید یک پدیده معمول به نظر برسد اما با ادامه روند شهرنشینی و افزایش جمعیت شهری، مفاهیمی چون عدالت فضایی، رفاه شهری، سلامت شهری ، توسعه پایدار و … در ادبیات علمی جهان رو به گسترش نهاد و همه این مفاهیم یک سرچشمه اصلی دارند و آن پاسخگویی به نیارهای جدید جامعه شهری و افزایش مشکلات در شهرها است.

وی افزود: در این بین شهرنشینی سبز و دسترسی عادلانه به مزایای زندگی شهری، توجه به حفط محیط زیست شهری و زیست پذیری شهری و مواردی از این قبیل به عنوان یکی از رویکردهای اصلی شناخت مسائل و حل این مسائل در حوزه شهر و شهرنشینی است و در واقع مسائلی که در شهرنشینی سبز باید به آن پرداخت عبارتند از اولویت بخشی به محیط زیست در برنامه ریزی شهری، محیط زیست و دسترسی عادلانه به مزایای زندگی شهری، انرژی های جایگزین و بهره گیری از تجارب کشورهای پیشرو، نقش کاربری اراضی شهری در سلامت شهروندان، ساختمان هوشمند و صرفه جویی در مصرف انرژی، وارونگی دما در شهر و انواع آلودگی های شهری، مدیریت پسماند و زباله های شهری و …. که هریک تعاریف خود را خواهد داشت.

این کارشناس جغرافیا گفت: شهر نظرآباد به عنوان یک شهر با اصالت شهری و بر مبنای منطق علمی پایه گذاری شد اما امروزه شاهد بر هم خوردن تعادل های محیط کالبدی ، محیط های اجتماعی-فرهنگی، اقتصادی، زیست محیطی هستیم و توسعه ناموزون شهری و عدم توجه به برنامه ریزی شهری و طراحی های غیر اصولی در شهر نظرآباد، این شهر را به یک بن بست بزرگ در همه ابعاد رسانده است هرچند هنوز یک ظرفیت بسیار مهم در شهر نظرآباد موجود است و آن سطح بالای باغات، درختان و اراضی کشاورزی در پهنه کالبدی شهر نظرآباد است.

گروسی در ادامه گفت: البته اگر برنامه ریزی صحیحی از سوی مدیریت شهری برای این بخش مهم از اراضی شهری صورت نگیرد قطعا این فرصت به یک تهدید مهم تبدیل خواهد شد و در ابعاد دیگر باید گفت که عدالت فضایی در شهر نظرآباد و بحث دسترسی شهروندان به کاربریهای شهری از جمله کاربری های فضای سبز و پارک ها، کاربری های بهداشتی –درمانی و … در نظرآباد دارای کمبو ها و کاستی های زیادی است  که با شناخت عمیق آنها می توان نسبت به رفع این نواقص اقدام کرد.

وی افزود: عدم توجه به آسیب های زیست محیطی در شهر و شهرستان نظرآباد و رشد بی رویه این شهر از نکات مهمی است که بسیاری از منابع زیست محیطی شهر را از بین برده و عدم توجه به اصول علمی در مدیریت پسماندهای شهری و پسماندهای صنعتی، شهر نظرآباد را به عنوان یک شهر آلوده معرفی کرده که از مشکلاتی چون کیفیت آب آشامیدنی، آلودگی هوا، آلودگی های صوتی، قطع درختان و … رنج می برد.

گروسی در ادامه با بیان اینکه در بحث انرژی نیز با توجه به وضعیت ساختمان های شهر نظرآباد چه در بخش مسکونی و چه در بخش های دیگر مدیریت انرژی صورت نگرفته است گفت:با توجه به وضعیت موجود شهر نظرآباد و نبود چشم انداز مناسب در توسعه این شهر و عدم آشنایی مدیران و دست اندرکاران اداره امور شهری به ادبیات علمی شناخت مسائل شهری و رویکردهای نوین شهرنشینی، هیچ برنامه ریزی و ضرورتی در این بخش از سوی آنان احساس نمی شود در حالی که خیل عظیم مشکلات شهری به ویژه در بخش کالبد شهری همچون مبلمان شهری ، چشم انداز بصری، نمای بیرونی و داخلی ساختمان ها و… با در نظر گرفتن مباحثی چون شهرنشینی سبز و شهر سبز قابل حل خواهد بود.

این کارشناس شهری در پایان گفت:  شهرنشینی سبز با دخالت به موقع و شایسته در کالبد شهری سبب تقویت و افزایش کیفیت در حوزه های مختلف زیست محیطی، اجتماعی-فرهنگی، کیفیت زندگی و حتی ابعاد روانشاختی در شهروندان نیز خواهد شد و مسئولین شهرستانی و شهری باید به این مهم توجه کنند و در فضای علمی و نه سیاسی کاری شهرنظرآباد را به جایگاه واقعی خود که در ابتدا نشانه هایی از آن دیده می شد را برسانند.

 

 انتهای پیام/

 

5 + 4 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرهای کاربران