دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

رئیس جمهور حقوقدان معنی رفراندوم را نمی داند/ اگر رفراندومی برگزار شود باید در مورد عملکرد دولت باشد////////////////
  • سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۲
  •    |   کد خبر : ۱۳۱۲۱۷

 طرح دوباره موضوع همه پرسی برای مشکلات کشور، به جهت طفره رفتن از مسئولیت و وظایف بر زمین مانده است.

به گزارش تیتر یک; پنج سال از عمر دولت تدبیر و امید می گذرد و رئیس جمهوری که ادعای حقوقدان بودن را طرح می‌ کرد، همواره یک مشی رسانه ای و جنگ روانی را پی گرفته که امروز برای کارشناسان شناخته شده است.

 این روش که هر از چند گاهی یک موضوع حاشیه در کشور مطرح شود و اذهان و افکار عمومی به آن سوق پیدا کند و موضوع اصلی و اساسی در لفافه بماند، حداقل برای نخبگان نخ‌نما شده است.  وقتی مشاهده می‌شود هر چند وقت یک جنجال سیاسی و البته مصنوعی در کشور راه می‌افتاد و وقت و سرمایه بسیار زیادی صرف پرداختن به آن می‌شود، اما در کنار آن مسائل اساسی و مهم کشور مورد غفلت قرار می گیرد، باید کمی سوءظن نسبت به این روند پیدا کرد. 

جناب آقای روحانی در سخنرانی ۲۲ بهمن در کمال ناباوری و درست هنگامی که جمع پرشور و میلیونی مردم بصیر و انقلابی حضور دارند و از نظام و دستاوردهای خود بار دیگر حمایت می کنند، سخن از همه پرسی و رفراندوم به میان می‌آورد، باید درباره هدف و نیت ایشان سوالات جدی پرسیده شود. 

آقای روحانی که بر حقوقدان بودن خود تاکید دارد آیا می‌داند در ادبیات سیاسی معاصر همه پرسی و رفراندوم برای تصویب و تغییر قانون اساسی و موضوعات اساسی در کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد، با وجود چنین تعریفی چرا ایشان در حالی که مهمترین کارگزار اجرایی است و عملاً اداره کشور به عهده او می باشد، سخن از همه پرسی به میان می‌آورد؟ جدایی از تعریف جهانی و عمومی این واژه در قانون اساسی ایران در اصل ۵۹ نیز امکان برگزاری رفراندوم در مواردی که قانون گویا و صریح نیست و یا بن بستی بوجود آمده، پیش‌بینی کرده است؛ آقای رئیس‌جمهور باید پاسخ دهد که امروز در کشور کجا بن بست وجود دارد که برای حل آن باید دست به دامان همه پرسی شد؟  مردمی که علی رغم مشکلات اقتصادی همواره در صحنه های مختلف مانند انتخابات، راهپیمایی و صحنه های دیگر، پشتیبانی خود را از نظام و کارگزاران خود اعلام کرده‌اند و اساساً کشوری که تا این حد نیروی پا به کار و آماده به فعالیت داشته باشد، هیچ وقت به بن بست و گره های کور نمی‌رسد؛ آن وقت عده ای همواره از مشکلات غیرقابل حل و بحران دم میزنند. 

راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه با آن شکوه بدون تردید بزرگترین همه پرسی برای انقلاب و آرمان‌های است و اگر هم امروز در کشور نظرسنجی بخواهد اتفاق بیافتد باید در مورد عملکرد اجرایی دولت در این ۶ سال باشد تا مشخص شود در این مدت نظر مردم نسبت به کارگزاران و وظایف و عملکرد آنها چه وضعیتی را دارد. 

جناب رئیس‌جمهور برای فرار از وظایف بر زمین مانده خود مسائلی طرح می کند که مصلحت خود و انقلاب نیست، و برای کسی که مسئول مستقیم حل مشکلات کشور است، طفره رفتن از پرسش‌های اساسی مردم و پاک کردن صورت مسئله با طرح عناوین این چنینی تناقضی آشکار است که در ذهن های مردم باقی خواهد ماند.

انتهای پیام/ 

نویسنده : هادی امامی - کارشناس سیاسی

 

7 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرهای کاربران