شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

ماجرای قیام مردم ماهدشت ومحمدشهر در بهمن 57 چه بود؟////////
  • یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۹
  •    |   کد خبر : ۱۳۱۱۳۲

انجیله ای، جوان 17 ساله روزهای انقلاب خاطره رشادت و قیام جوانان محمدشهر ماهدشت و اشتهارد در بهمن 57 را بازگو می کند.  

به گزارش تیتر یک; به نقل از "طنین شهر"؛  روز 21 بهمن ماه  برای مردم محمدشهر و ماهدشت کرج روزی غرور آفرین و به یادماندنی است و هر ساله در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی این روز باشکوه نیز توسط مردم شهید پرور این شهر گرامی داشته می شود.

علت آن این است که، مردم شهرهای ماهدشت و محمدشهر در 21 بهمن 57 در کنار جوانان انقلابی اشتهارد سدی بر مسیر حرکت نیروهای ارتش طاغوت که از سمت کرمانشاه برای سرکوب مردم تهران رهسپار شده بودند می شوند و اولین خون های ریخته شده مردم این منطقه برای تنومند کردن درخت انقلاب در این روز به زمین می ریزد.

خبرنگار ما برای پی بردن به جزئیات این واقعه شکوهمند به سراغ جوان 17 ساله آن روزها رفته است که از نزدیک شاهد شهادت مظلومانه همشهریانش بوده است.

انجیله ای که هنوز هم به انقلابی گری و پشتیبانی همه جانبه از انقلاب اسلامی در ماهدشت و محمدشهر مشهور است در گفت و گو با خبرنگار ما در این رابطه گفت: اطلاع از حرکت لشکر کرمانشاه به سمت تهران توسط جوانان انقلابی اشتهارد به گوش ما رسید و من و همشهریانم با تمام توان برای مقابله با این لشکر تا دندان مسلح آماده شدیم.

او ادامه داد: من و بقیه جوانان انقلابی تیرآهن های بسیاری را در خیابان ها ریختیم و با ریختن خاک و تنه درخت مانع ادامه مسیر خودروهای لشگر کرمانشاه شدیم اما آنها آنچنان مجهز وارد شده بودند که تمام موانع را از جلوی خود برداشتند و به سمت محمدشهر پیش رفتند.

این مرد انقلابی در ادامه تصریح کرد: جوانان کم سال آن روزها حماسه ای بزرگ آفریدند و هر کس با هرچه داشت مقابل ارتش طاغوت ایستاد.

انجیله ای یادآور شد: حتی یکی از جوانان محمدشهری با گفتن اذان و الله اکبر ارتش را متوجه خود کرد و برخی از سربازها پس از شلیک  به شهیدان ترابی و طهماسبی و ملاحسنی پس از شنیدن گلبانگ الله اکبر اسلحه های خود را به سمت مردم انداختند و توسط فرمانده لشکر خود به شهادت رسیدند.

وی ادامه داد: بعد از شهادت مظلومانه 2 جوان غیور شهر غوغایی در لشکر کرمانشاه بوجود آمدو فرمانده لشکر نیز توسط یکی از سربازان کشته شد و ما توانستیم اسلحه و خودروهای لشکر را غنیمت گرفته و باعث فرار سربازان شویم.

وی در پایان با لبخندی سراسر شور افزود: خوشبختانه خودرو غنیمت گرفته شده توسط جوانان آن ایام روز 23 بهمن تحویل کمیته انقلاب شهر ماهدشت شدو سرنوشتی جالب پیدا کرد چراکه با شروع جنگ ، در مهر ماه 58 کمک های مردمی مردم ماهدشت را به وسیله آن به جبهه های غرب و کرمانشاه فرستادیم و خودروی سرکوب گر ارتش کرمانشاه حمایت گر مردم و مدافعان آن خطه شد.

انجیله ای در پایان به عنوان حسن ختام گفت و گو با قدردانی از مسئولینی که در زنده نگه داشتن یاد شهدا تلاش می کنند اظهار داشت: شایسته است در کنار المان شهدای انقلاب که در محل شهادت این جوانان (عباس آباد محمدشهر) نصب شده، شرح رشادت های آنها نیز ثبت شود تا مردم این شهر ها بدانند چه مردمان غیوری را در شهر خود داشتند و به خود ببالند.

انتهای پیام/

 

8 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرهای کاربران