دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

روهینگیا متعلق به میانمار نیست!
  • چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
  •    |   کد خبر : ۱۳۱۰۴۱

ژنرال سابق ارتش میانمار از وزیر مهاجرت این کشور خواست تا دنیا را از اینکه این گروه (روهینگیا) به کشور میانمار تعلق ندارد، آگاه کند.

به گزارش تیتر یک; مجله Frontier Myanmar نوشت: حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی باید به دنیا بگوید که روهینگیا متعلق به میانمار نیست.

یک قانون گذار وابسته به ارتش روز دوشنبه در پارلمان گفت که حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی باید به جهان بگوید که نژادی مانند روهینگیا در میانمار وجود ندارد.

تین سین ژنرال سابق ارتش میانمار از وزیر مهاجرت این کشور خواست تا دنیا را از اینکه این گروه (روهینگیا) به کشور میانمار تعلق ندارد، آگاه کند.

تین سین گفت که او به دلیل اینکه حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی علیرغم درخواست دولت قبل، هرگز بیانیه رسمی در مورد حضور اقلیت مسلمان در میانمار را اعلام نکرد، این درخواست را داشته است.

مقامات بلندپایه و بسیاری از مردم میانمار اصطلاح "روهینگیا" را نمی پذیرند و به جای آن به اقلیت مسلمان به عنوان "بنگالی" اشاره می کنند و این بدان معنی است که آنها مهاجران غیرقانونی از بنگلادش هستند. واژه روهینگیا به طور گسترده ای توسط اعضای جامعه بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.

وزیر مهاجرت میانمار در پاسخ به توضیح تین سین گفت که وقتی کلمه "روهینگیا" برای توصیف این گروه استفاده می شود، دولت باید عاقلانه و آرام پاسخ دهد.

وزیر مهاجرت افزود: "همانطور که همه ما می دانیم، تعبیر روهینگیا هرگز در سحنرانی ها و پیام های مطرح شده توسط رهبران دولت استفاده نشده است. در سرشماری های ملی قبل و بعد از استقلال، نام روهینگیا در نژادهای ملی این کشور وجود ندارد. اصطلاح روهینگیا هرگز در رسانه های دولتی استفاده نشده است."

اما این اصطلاح توسط یو نو نخستین نخست وزیر مورد استفاده قرار گرفته بود. در یک سخنرانی رادیویی در تاریخ 25 سپتامبر سال 1954، یو نو، روهینگیا را برادران ملی توصیف کرد.

وزیر مهاجرت گفت که مقامات میانمار در سفرهای خود به خارج از کشور هرگز از کلمه روهینگیا استفاده نمی کنند و اگر دیگران آن را مورد استفاده قرار دهند، اعتراض می کنند.

در ماه مه سال 2016، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، آنگ سان سو چی مشاور دولتی میانمار گفت که کشور برای حل این موضوع نیاز به فضا دارد و هشدار داد که استفاده از اصطلاحات احساسی وضعیت را دشوارتر می کند.

انتهای پیام/

نویسنده : معصومه میرحسینی

 

6 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرهای کاربران