پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

زیاد احمد ایتونی هنرمندی که در دام موصاد افتاد چه کسی بود؟
  • شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
  •    |   کد خبر : ۱۳۰۱۶۴

قبل از اینکه زیاد احمد ایتانی به عنوان مظنون به جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شود، از او به عنوان یک بازیگر، روزنامه نگار و نمایش نویس مشهور یاد می شد.

به گزارش تیتر یک;  به نقل از نگارانه؛ قبل از اینکه به عنوان مظنون به جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شود، از او به عنوان یک بازیگر، روزنامه نگار و نمایش نویس مشهور یاد می شد. البته با توجه به شخصیت و نیز مسیری او در راستای حرفه اش طی کرده بود کمتر کسی تصور می کرد که او نهایتا با موصاد سازمان جاسوسی اسرائیل ارتباط داشته باشد.

زیاد احمد ایتونی، هنرمند،جاسوس، لبنان

اگر چه مورد مربوط به ایتانی ممکن است متفاوت به نظر بیاید ولی نمی توان او را از سایر جاسوس ها مستثنی کرد. در 24 نوامبر او دستگیر و به جرم جاسوسی برای اسرائیل از روزنامه نگاران، روشنفکران و نیز وزرای دولت متهم شد. سازمان امنیت دولت لبنان، که مسئولیت رسیدگی به پرورنده جرائمی همچون جاسوسی را عهده دار است اتهام ایتانی در همکاری با اسرائیل، که به عنوان دشمن کشور لبنان شناخته می شود، تائید کرد. در این بیانیه آمده است که شواهد بسیاری دال بر این همکاری در محل اقامت ایتانی یافت شده است که از میان می توان به مواد مخدر، چهار عدد رایانه شخصی و نیز پنج عدد تلفن همراه حاوی اطلاعات محرمانه ذخیره شده در آنها اشاره کرد. این بیانیه همچنین می افزاید که ایتانی به جرم خود اعتراف کرده است. تاکنون وکیلی برای ایتانی در نظر نگرفته شده است. او در بازداشت به سر می برد و هنوز به دادگاه معرفی نشده است. از سال ها قبل موصاد با استخدام جاسوسان عرب زبان سعی داشته است تا با همکاری آنها به اطلاعات کشورشان دسترسی داشته باشند. از سال 1950 به بعد تمامی متهمان به جاسوسی برای موصاد در پی نفوذ در میان اشخاص شناخته شده سیاسی و نظامی عرب بودند حال اینکه ایتانی انطباق چندانی با اهداف جاسوسی کلاسیک اسرائیل نداشت اگرچه نحوه استخدام او به یک همان شیوه صورت گرفته بود.

شبکه الجزیره گزارش داد که براساس تحقیقات سازمان ضدجاسوسی لبنان، ایتان در دام یک رابطه ساختگی با یک زن سوئدی شده و در پی آن برای برای همکاری با عوامل موصاد مجبور شده است. در یکی از اعترافات ویدئویی، او مدعی شد که فیلمی از او در حین داشتن ارتباط جنسی در اختیار موصاد قرار گرفته تا از آن به عنوان ابزار فشار برای همکاری در فعالیت های جاسوسی استفاده شود.

پیر آبی ساب، قائم مقام ویراستار روزنامه الاخبار، اظهار داشت که مورد ایتانی شیوه جدیدی از جنگ هدفمند است که از جانب موصاد و دیگران اداره می شود تا به تدریج نگرش منفی در قبال اسرائیل و نیز تصویر یک کشور متخاصم اشغالگر در میان کشورهای عرب به دست فراموشی سپرده شده و با پذیرش اسرائیل به عنوان یکی از کشورهای منطقه، وجاهت قانونی آن در میان همگان پذیرفته شود.

سال ها پیش از انعقاد قرارداد صلح میان برخی کشورهای عربی همچون مصر و اردن، که به ترتیب در سالهای 1979 و 1994 به امضای طرفین رسید، سازمان موصاد توانسته با حذف دشمنان اسرائیل در میان اعراب و کشورهای اروپایی و نیز گماردن جاسوس هایی در رده های بالای قدرت، از مجازات در امان باشد.

ترور شخصیت های برجسته فلسطینی و نیز قاسم کنفانی در سال 1972 در بیروت نمونه های از این اقدامات متخاصمانه موصاد اسرائیل بوده است. موصاد همچنین دانشمند هسته ای مصر یحیی المشاد را نیز در سال 1982 در پاریس فرانسه به قتل رساند. با امضای تفاهم نامه صلح بین مصر و اردن و نیز برقراری روابط صلح غیر رسمی با سایر کشورهای عربی، موصاد توجه خود را معطوف ترور فلسطینی ها در سرزمین های اشغالی کرده است.

امروزه چهره متخاصم موصاد در میان بسیاری از پایتخت های کشورهای عربی کم رنگتر شده است و همکاری های های تنگاتنگی میان اسرائیل و برخی از کشورهای عربی همچون مصر، اردن، عربستان سعودی و امارات متحده در مقابله با دشمنان مشترک صورت گرفته است.

اکنون اسرائیل به دنبال نفوذ هدفمند در میان روزنامه نگارها، تولید کننده های فیلم و نیز هنرمندان است. از این میان می توان به همکاری های گسترده موصاد با گروه هایی چون القاعده و نفوذ در میان عراق و جوامع شرقی اشاره کرد. جامعه عرب همچنین در مقابله با فلسطین و سایر گروه های اسلامی با اسرائیل در همکاری هستند. ابی سعب ادعا می کند که بعد از همراه کردن کشورهای عرب، هدف بعدی موصاد این است که، به رغم اشغال سرزمینهای عرب، چهره منفور اسرائیل در میان اعراب وجهه مثبت به خود بگیرد. او افزود: ” هم اکنون شاهد آن هستیم که اسرائیل به دنبال نفوذ در میان چهره های سرشناسی از روشنفکران، سازندگان فیلم، جامعه هنری و روزنامه نگارها است. موصاد در پی آن است که قلب ها و افکار جامعه ما را توسط روشنفکرانمان به نفع اسرائیل تغییر دهد.”

 ابی سعب بیان داشت که لبنان کشوری آزادی خواه بوده و داشتن تنوع در جامعه آن و نیز توان قدرتی ضعیف دولت آن، باعث شده که اسرائیل آن را به عنوان هدف اصلی خود در تغییر فرهنگ یک جامعه انتخاب کند. در راستای نیل به این هدف بسیاری از موافقان خود و افراد مختلف را نیز به استخدام خود درآورد.

زیاد احمد ایتانی کیست؟

پیش از بدست آوردن شخصیت کمدی و هنری، ایتانی در بیروت به عنوان یک روزنامه نگار با رسانه جمعی همکاری داشت. موفقیت او در هنر به ویژه ایفای نقش های کمدی موجبات شهرت او در جامعه لبنان را فراهم کرد.

برخی از دوستان او در گفتگو با الجزیره او را فردی معرفی می کنند که دیدگاه هایش در رابطه مسائل سیاسی لبنان و جامعه دستیابی به پیشرفت و مردم گرایی بود. یکی از آشنایان او، الاخبر گزارشگر رادوان مورتادا، اظهار داشت که دیدگاه های ایتانی درباره مسائل سیاسی ثبات نداشت. او یکبار خود را حامی حرکت اعتراضی روز 8 مارس اعضای حماس و طرفدارانش معرفی می کرد و سوی دیگر به طرفداری ازگروه های جدایی طلب عربی ابراز کرد و بار دیگر به طرفداری از حرکت اعتراضی  14 مارس که در آینده گروه منتسب به سعد حریری و همراهان مسیحی آن برمی خاست.

موفقیت های او و نیز عدم ثبات در نگرش سیاسی او باعث شد که موساد او را گزینه مناسبی در راه رسیدن به اهدافش بداند. او همچنین آشکارا به حمایت از هنرمندان و فیلمسازانی، همچون زیاد دوئرینی، که به همکاری و همراهی اسرائیل متهم بودند می پرداخت. در زمان جنگ، دوئرینی، هنرپیشه اسرائیلی به نام ریموند امسلائم را برای ایفای نقش یک فلسطین استخدام کرد. او همچنین به کمک دولت اسرائیل بخش های از فیلم خود را در خاک اسرائیل فیلمبرداری کرد. این در حالی بود که در پی جنگ با اسرائیل، لبنان اجازه بازدید شهروندان خود از این کشور را نمی داد.

در فیلم  توهین، دوئرینی در تلاش بود که تصویر متفاوتی از باخیر گمایل، رئیس جمهوری سابق لبنان که در سال 1982 ترور شده بود ارائه دهد. در این فیلم، دیدگاه نیروهای نظامی مسیحی لبنان در قبال فلسطینی ها را ترویج می دهد و ابراز می کند که دلیل اصلی وجود تنش میان لبنان و اسرائیل، فعالیتهای تفرقه افکنانه فلسطینی ها در منطقه است وگرنه هیچ خصومت میان این دو کشور وجود ندارد.

ابی سعد همچنین معتقد است مشارکت افرادی چون ایتانی با موصاد دلیلی قطعی بر همراهی نظام فکری منطبق بر فرهنگ دوئرینی با اهداف اسرائیل است.

یکی از افسران سابق سیا روبرت بائر که سالها در منطقه خاورمیانه مشغول به فعالیت بوده و اعراب بسیاری را منظور جاسوسی استخدام کرده است بیان می کند که در جهان فعالیتهای جاسوسی و غیر جاسوسی، ایتانی نمی تواند گزینه مناسبی باشد. بائر افزود موصاد ممکن اس از ایتانی به عنوان حربه ثانویه دسترسی به اطلاعات استفاده کرده باشند. به بیان او موصاد به دلیل نداشتن اسب به دنبال زنجیر کردن سگ ها است که مسیر دشوارتری است.

منبع:الجزیره/30 نوامبر

انتهای پیام/

 

8 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرهای کاربران