چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

دولت چاره ای برای قوت غالب عامه مردم بی اندیشد/ نانوایان خواستار افزایش نان هستند
  • شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸
  •    |   کد خبر : ۱۳۰۱۵۶

در کشوری که سالانه بیش از ۶۰ میلیارد دلار نفت و گاز و مشتقات آنها را صادر می کند، برای عامه مردم،‌ فقیران و حاشیه نشینان قابل درک نیست که سطح نابرابری ها به جایی برسد که حتی نان برای خوردن نداشته باشند.

به گزارش تیتر یک; به نقل از کرج رسانه، افزایش بهای نان متوقف شد،‌ اما روشن نشد در شرایطی که همه هزینه ها بالا رفته، چگونه نانوا (که خود یک کارگر است) و نان سفره مردم را می دهد،‌ باید سفره اش کوچکتر شود.این یک وجه قضیه است. از سوی دیگر نان قوت غالب عامه مردم و حتی تامین کننده پروتئین مورد نیاز است.

دولت خود بهتر می داند که عامه مردم در چه اوضاع کم و بیش اسفناکی به سر می برند و چگونه رکود شدید و بیکاری امان مردم را بریده و در نتیجه افزایش نان در این شرایط عمل پر مخاطره ای است و در کشوری که سالانه بیش از ۶۰ میلیارد دلار نفت و گاز و مشتقات آنها را صادر می کند، برای عامه مردم،‌ فقیران و حاشیه نشینان قابل درک و قبول نیست که سطح نابرابری ها به جایی برسد که حتی نان برای خوردن نداشته باشند.

نانوا چه می تواند بکند؟ در جایی که امکانش هست  قیمت را بالا می برد یا اگر نتواند قیمت را بالا ببرد، کیفیت نان را پایین می آورد.

اما ایرج قربانی  مسول اتحادیه نانوایان استان البرز در خصوص گران شدن قیمت نان به خبرنگار کرج رسانه گفت:ا ز طریق اتاق اصناف کشوری و رسانه ها متوجه شدیم قرار بر این است که ۱۵ درصد نان افزایش قیمت داشته باشد اما چون به استان البرز اعلام نکرده بودند ما هم به کل اعضا اطلاع رسانی کرده بودیم که تا وقتی که رسما اتحادیه اعلام نکرده حق افزایش نرخ ندارید و هیچکس هم افزایش نرخ نداده بود تا اینکه مجددا از طریق رسانه ها متوجه شدیم که قرار بر این شده که افزایش قیمت صورت نگیرد.

وی ادامه داد:قیمت نان در سه سال گذشته تغییری نکرده و با توجه به تورم نسبی که در اغلب کالاها صورت گرفته افزایش قیمت نان در راستای حمایت از نانوایان ضروری است و از سال ۹۳ که ۳۰ درصد افزایش قیمت نان داشتیم و ۴۳ درصد افزایش نرخ آرد را تجربه کردیم نفعی به نانوا نمی رسید و فقط بخاطر آرد قیمت ها افزایش داشت و از آن وقت ۳ سال گذشته و باید هر سال نرخ نان تغییر کند همانطور که افزایش قیمت ها در همه ی شغلها هست.

مسول اتحادیه نانوایان استان البرز در خصوص کیفیت نان اظهار داشت:کیفیت نان عواملی را دارد اول مواد اولیه  ما که آرد هست باید استاندارد شود و آرد خوب به نانوایان داده شود تا نان خوب تحویل دهند و دومین عامل کارگر خبره آموزش دیده که حقوق بالایی می خواهد و با این نرخ ها توان پرداخت حقوق بالا نیست و سومین عامل دستگاههای پخت هستند که اکثر این دستگاهها استاندارد نیست و عوامل دیگری مثل آب هست که وقتی که نانوا باز هم هیچ مواد افزودنی به نان اضافه نمی کند ولی آزمایشگاه نشان می دهد  (ب۶ ) آب بالاست شرایط همین است که گاهی می بینیم کیفیت پاییین است.

 

آنچه که از صحبتهای رئیس اتحادیه نانوایان می توان دریافت کرد آن است که شرایط موجود برای قشر نانوا سخت است و آنان خواستار افزایش قیمت هستند و اما کیفیت نان هم هیچ ارتباطی به آنان نمی تواند داشته باشد و به عوامل مختلفی برمی گردد که مردم در همه آنان اختیاری نداشته و تنها دولت می تواند شرایط را بهبود بخشد و باید همچنان منتظر ماند و فعلا همینی که هست را تجربه کرد.

 

انتهای پیام/

 

5 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرهای کاربران