چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

گفتگویی خواندنی با نویسنده کتاب “ساختار دستوری واژگان در گویش اشتهاردی”///////
  • جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
  •    |   کد خبر : ۱۳۰۱۲۰

 

یکی از اهالی شهرستان اشتهارد به تازگی کتابی تحت عنوان “ساختار دستوری واژگان در گویش اشتهاردی” را به چاپ رسانده است، اين كتاب كه نویسنده آن محمد حسین شاهبیگ است، بهانه گفت و گوي خبرنگار ما با اين نويسنده است.

به گزارش تیتر یک;  گویش تات، گویش بازمانده از نیاکان اشتهاردی ها است که در بسیاری از مواقع نقش مهمی در رخداد های کشوری داشته است، رخداد هایی مانند جنگ تحمیلی که در آن زمان بیسیمچی های جنگ اکثرا اشتهاردی بودند و به زبان اشتهاردی صحبت می کردند.

با این وجود این زبان در حال فراموشی است تا حدی که نسل جدید اشتهاردی ها نیز از بسیاری از واژگان زبان تاتی بی اطلاع هستند لذا در همین راستا محمد حسین شاهبیگ یکی از نویسندگان شهرستان اشتهارد کتابی با عنوان “ساختار دستوری واژگان در گویش اشتهاردی” سعی در زنده نگه داشتن این زبان داشته است لذا این کتاب بهانه گفت و گوي خبرنگار تات خبر با اين نويسنده است.

از چه زمانی نوشتن این کتاب را شروع کردید؟

سال ۱۳۹۴ بود که در کلاس درس تحقيق در دستور زبان فارسي در مقطع کارشناسی ارشد استاد بحثی را طرح کردند و گفتند: چنانچه می دانید نام این درس تحقیق در دستور زبان فارسی است، شما دانشجویان عزیز باید پژوهشی با این موضوع که مرتبط با درس باشد انتخاب کنید من نیز به این فکر افتادم که در زمینه دستور زبان گویش اشتهاردی که بازمانده نیاکان ماست پژوهشی را انجام دهم، از این رو فردای آن روز دست به قلم شدم و کار را شروع کردم.

در مورد کتاب توضیح بفرمایید؟

این اثر کوششی است در جهت تتبع و بررسی گویش اشتهاردی که مع­الاسف در حال فراموشی و نابودی است، با گسترش رسانه­ های جمعی و نیز مهاجرپذیر بودن این منطقه به علت شهرک­ های صنعتی و ورود بی­ رویه­ ی طوایف و گویش ­های مختلف به شهرستان، گویش اشتهاردی چون دیگر گویش­ ها و زبان­ ها با تهدید جدی روبرو است و این امر باعث کم رنگ شدن و به تدریج بی رنگ شدن این گویش می گردد و سرانجام به حذف آن می انجامد.

این کتاب در ۱۳۲ صفحه با عنوان ساختار دستوری واژگان در گویش اشتهاردی توسط انتشارات پژوهشگر برتر به چاپ رسیده است، بنا به نظر رودیگر اشمیت، زبان‌شناس و ایران‌شناس آلمانی، گویش اشتهاردی از گویش ­های تاتی جنوبی ایران محسوب می شود، تاتی اشتهاردی ویژگی ­های کهن زبانی را در خود به خوبی حفظ کرده است ، یکی از ویژگی های این گویش، ساخت ارگتیو است که در افعال متعدی در زمان گذشته و حال به صورت نظام کُنایی مطلق و ناقص ظاهر می­ گردد. در این گویش واژه ­ها از حیث تذکیر و تأنیث از هم متمـایزند این تمایز را می ­توان در اسم­ ها، فعل ­ها، صفت ­ها، ضمایر و حتـی اسم ­های اشیا و پدیده­ ها نیز دید. در این گویش علاوه بر مطابقه ­ی فعل با نهـاد، مطابقه­ ی فعل با مفعول هم از لحاظ شخص، شمار و جنسیت دیده می­ شـود.

مطالب این پژوهش به روش توصیفی ـ تحلیلی جمع­ آوری شده است. در این مقال ضمن بیان تعاریفی از گویش تاتی و پیشینه­ مختصری از آن ، بررسی و تحلیل نظـام آوایی، معنایی و دستوری واژگان گویش اشتهاردی با استفاده از مثال­ هایی بازنموده شده است.

چه عاملی شما را واداشت تا به فکر تألیف این کتاب بیفتید؟

گویش­ ها گنجینه هایی سرشار از تاریخ، فرهنگ و ادب سرزمین پهناور ایران است و پرداختن به این گونه­ ی زبانی یکی از وظایف مهم هر گویشور ایرانی است. با گسترش وسایل ارتباط جمعی و نفوذ گویش­ ها و زبان­ های دیگر و نیز رشد صنعت و تکنولوژی، شهرزدگی در میان گویشوران شکل می­ گیرد و این موجب از دست رفتن گویش ­ها و به تدریج نابودی و انقراض آن­ ها می ­شود با نابودی یک گویش بسیاری از آداب و رسوم و باورهای اجتماعی، دستور زبان و رفتـارهای زبانی و سنت­ های جاری آن نیز به باد فراموشی سپرده می­ شود.

پژوهش­ ها نشان می ­دهد که حدود نیمی از ۶۰۰۰ زبان زنده­ی موجود در جهان تا سال ۲۱۰۰ به کلی نابود خواهند شد و این یک هشدار و زنگ خطری است برای کسانی که دغدغه­ ی آنان حفظ و نگهداری میراث گرانبهای پیشینیان است از این­رو می ­طلبد آنان که دستی در قلم دارند، قدم در این راه نهند و این گونه گویش ­ها را از خطر نابودی نجات دهند.

عدم علاقه­ی نسل جدید که والدین در آن نقش بسزایی دارند دیگر از عواملی است که موجب از بین رفتن این غنای واژگانی و نیز قدمت تاریخی ـ فرهنگی این منطقه که منبعی مفید برای شناخت پیشینه­ زبان­های گذشته به شمار می ­رود، می ­باشد از این­ رو نسبت به شناساندن، حفظ و صیانت این میراث گرانبها همت گماردم و قلم جسارت پیش نهادم و بدین مهم قیام نمودم چراکه گفته­ اند: « ما لایُدرَک کُلُّه لایُترَک کُلُّه . » یعنی : آن­چه را کامل به دست نمی آید، نباید به تمامی وانهاد و یا به قول مولانا در مثنوی معنوی : آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید

برای به چاپ رساندن این کتاب چه کارهایی انجام دادید؟

کار خاصی انجام ندادم مطالب کتاب را بعد از حروف چینی و صفحه آرایی به انتشارات پژوهشگر برتر در تهران سپردم و آنها نیز کتاب را به چاپ رساندند.

آیا هیچ نهاد دولتی یا خصوصی شما را در چاپ کتاب حمایت مالی کردند؟

خیر

آیا صحبتی با مسئولین فرهنگی شهرستان دارید؟

خود مسئولین محترم به وظایف خود به خوبی واقفند اما از همه آنان و نیز دوستداران تات زبان و آنان که دستی در قلم دارند می خواهم جهت زنده نگه داشتن و نشر و ترویج این اسناد تاریخی، فردوسی­وار قدم در این راه نهند و این گونه گویش ­ها را از خطر نابودی نجات دهند.

در راه نوشتن چه سختی هایی کشیدید؟

بالاخره هر کاری سختی خود را دارد و نویسندگی هم از این قاعده مستثنا نیست، از آنجا که در جمع آوری این اطلاعات منبع و مرجع خاصی در دسترس نبود از این رو بیشتر مطالب این کتاب به صورت میدانی و به شیوه توصیفی ـ تحلیلی گردآوری شده است.

چقدر زمان برد تا این کتاب را به پایان ببرید؟

در حدود یک سال.

فکر می کنید نوشتن این کتاب، چقدر در حفظ وگسترش زبان تاتی تأثیرگذار بوده است؟

نوشتن این کتاب گام بسیار کوچکی است برای حفظ و صیانت و گسترش گویش تاتی، اما امیدوارم در آینده با در کنار هم قرار گرفتن این تحقیقات پراکنده، تصویری عمومی و جامع از فرهنگ و گویش تاتی اشتهاردی باز نموده شود.

آیا فکر می کنید که گویشوران تات زبان از این کتاب حمایت می کنند؟

به نظر بنده وظیفه هر گویشور ایرانی است که درحد توان خود، نسبت به شناساندن، حفظ و صیانت این میراث گرانبها همت گمارد تا این گویش در معرض انحطاط و نابودی قرار نگیرد، به قول فرخی یزدی:

از دفتر زمــانه فَتَـد نامش از قلـم هرملتی که مردمِ صاحب قلم نداشت

صحبت پایانی …

بی­شک، گویش ­ها میراث فرهنگی و هویت قومی هر جامعه­ ی بشری است. با از بین رفتن یک زبان یا یک گویش؛ فرهنگ، آداب و رسوم و باورهای آن جامعه نیز به باد فراموشی سپرده خواهد شد و تحت تأثیر فرهنگ زبان جدید قرار خواهد گرفت. از جمله تهدیداتی که گویش تاتی اشتهاردی را متوجه خود می ­سازد و آن را در معرض خطر انحطاط و نابودی قرار می­ دهد، می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

گسترش وسایل ارتباط جمعی رشد صنعت و تکنولوژی و وجود شهرک­ های صنعتی در منطقه عدم الگوی نوشتاری مناسب و برخوردار نبودن این گویش از ادبیات ویژه ورود بی­رویه­ ی گویش ­ها و زبان­های مختلف به منطقه عدم علاقه و کاربرد این گویش توسط نسل جدید بر پایه­ ی آمار موجود در وبگاه رسمی سازمان فرهنگی ملل متحد، یونسکو، در حال حاضر هر دو هفته، یک زبان در دنیا نابود می­ شود بر این اساس، نیمی از زبان­ های موجود در جهان در خطر انقراض قرار دارند.

پیشنهاد:

آن­چه اکنون می­ توان به عنوان راهکار عملی جهت حفـظ و نگهداری این میراث ارزشـمند به­ جا مانده از گذشتگان پیشنهاد کرد، تأسیسِ « خانه فرهنگ » در شهرستان است که در زیر به اهداف مهم آن اشاره خواهد شد.

اهداف خانه فرهنگ:

۱ـ مستندسازی زبان و گویش­ محلی: با این روش می­ توان رفتارهای زبانی و گویشی، دستور زبان، ادبیات شفاهی، باورها و داستان­ ها، عقاید و رسوم، افسانه­ های عامیانه، ترانه ­های محلی و غیره را به شکل وسیع و همه ­جانبه ثبت و ضبط کرد و در نهایت آن را منتشر ساخت.

۲ـ برنامه­ ریزی جامع و بسترسازی مناسب جهت کشف استعدادها و توانمند نمودن آن­ها جهت استفاده از ظرفیت ­های مختلف با هدف رشد و ترویج و نیز صیانت و پاسداشت از گویش تاتی اشتهاردی.

۳ـ برپایی نمایشگاه و نیز همایش ­های مختلف برای تبادل نظر پیرامون فعالیت­ های انجام شده و رایزنی درباره­ ی فعالیت­ های آتی.

۴ـ تشکیل کانون­ های مختلف از قبیلِ کانون خبرنگاران، کانون خوشنویسی، نقاشی، عکاسی و فیلم، کانون ادبی (شعر، قصه و غیره) جهت گسترش و توسعه­ و تدوین منظم برنامه‌های خانه ­ی فرهنگ که این امر می­ تواند تیم مستند ساز را به شکل کامل تشکیل دهد.

وظیفه تیم مستندساز :

۱ـ ضبط ( گردآوری اطلاعات صوتی، تصویری، متنی و بافتی)

۲ـ ثبت ( تبدیل این اطلاعات به داده ­های دیجیتالی)

۳ـ تحلیل ( آوانویسی، تحلیل واژگانی و ترجمه)

۴ـ آرشیوسازی ( مرتب کردن هد­ف­ دار و قاعده ­مند اطلاعات)

۵ ـ انتشار ( تکثیر داده ­ها و ایجاد و امکان استفاده از آنها توسط پژوهشگران)

بدیهی است که این فرایند علاوه بر زمان و حوصله، نیاز به مهارت­ هایی دارد که توسط اعضای تیم پژوهشی ارائه خواهد شد از طرف دیگر می­ طلبد که حمایت مالی و نیز همکاری­ های لازم و همه جانبه از سوی مسئولین چون شوراهای اسلامی شهرستان اعم از شهری و روستایی، شهرداری و بخشداری، سازمان میراث فرهنگی استان و دیگر نهادهای مربوطه صورت گیرد.

امید است با تأسیس خانه ­ی­ فرهنگ در شهرستان، فرایند مستندسازی زبان وگویش­ محلی، جامه­ی عمل به خود بپوشد و در کنار هم قرار گرفتن این تحقیقات و پژوهش­ ها، تصویری عمـومی و جـامع از فرهنگ و گویش تاتی اشـتهاردی باز نموده شود.

بعون اللّه تعالی و حسن توفیقه

انتهای پیام/

 

3 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرهای کاربران