پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷

اثر نقاشی 37 میلیون دلاری که رکورد قیمت فروش یک اثر برای هنرمند در قید حیات را شکست
  • پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
  •    |   کد خبر : ۱۳۰۱۰۴

نقاشی اثر روغنی که در سال 1986 توسط هنرمند آلمانی گرهارد ریشتر به تصویر در آمده بود در نمایشگاه آثار معاصر Sotheby به ارزش 37 میلیون دلار (24 میلیون یورو) به فروش رسید.

به گزارش تیتر یک به نقل از نگارانه؛ نقاشی اثر روغنی که در سال 1986 توسط هنرمند آلمانی گرهارد ریشتر به تصویر در آمده بود در نمایشگاه آثار معاصر Sotheby به ارزش 37 میلیون دلار (24 میلیون یورو) به فروش رسید. ارزیابی های اولیه نرخ فروش کل این نمایشگاه را در کمترین حالت 284 میلیون دلار و در بیشترین حالت 383 میلیون دلار ارزیابی می کردند که در نهایت فروشی معادل 293,587,000 دلار برای این نمایشگاه به ثبت رسید که در این بین 83 درصد از آثار 64 غرفه درنظر گرفته شده برای این نمایشگاه توانستند برای آثار خود مشتری پیدا کنند.

در این نمایشگاه گاها آثار با ارقام فروش بسیار بالایی نیز مشاهده می شد که از آن میان می توان به قیمت فروش پنج اثر اشاره کرد که توانستند  قیمتی بالاتر از 20 میلیون به ثبت برسانند. با این حال با حضور هنرمندان شاخصی مانند اندی وارهول، ژان میشل باسکیت و جف کوون نتایج این فروش غیرقابل پیش بینی بود ولی این هنرمندان در حد انتظارات ظاهر نشدند و یا موفقیتی در فروش نداشتند.

 اثر  Onement V متعلق به برنیت نیومن که کاری مربوط به سال 1953 بود نیز توسط پائول آلن یکی از بنیان گذاران مایکروسافت با احتساب هزینه کارمزد به قیمت 43,845,000 دلار به فروش رسید. فروشی با قیمتی بالاتر از 40 میلیون دلار در نوع خود یک رکورد برای یک هنرمند محسوب می شود. با این حال اثر رکورد فروش اثر یک هنرمند در قید حیات به اثر (میدان کلیسای جامعه میلان)  اثر ریتلر هنرمند 81 ساله رسید که توسط هتل هیت کورپ پیشنهاد شده بود.

 این پیشنهاد رکورد قبلی را که متعلق به خود این هنرمند بود بهبود بخشید. رکورد قبلی فروش برابر با  37,125,000 دلار بود یعنی قیمتی در حد فاصل 30 تا 40 میلیون دلار. توبیاس میر مسئول برگزاری نمایشگاه آثار معاصر Sotheby که خود یکی از مشتریان بود قیمت این اثر را یک موفقیت بی نظیر قلمداد کرد.

کار دیگری هم که 15 سال پیش توسط نمایشگاه آثار معاصر Sotheby  3.5 میلیون دلار قیمت گذاری شده بود توسط یک گردآورنده آثار دون برانت، بنیانگذار وینایارد خانواده بریانت ناپا خریداری شد. در حالیکه او از این قیمت خرید بسیار خرسند بود اظهار داشت: “این موفقیتی ارزنده برای من بود”. این اثر نمایی از تصویر یک شهر است که به شکل یک تصویری محو ساخته شده است. دون برانت که خود موسس و نیز رئیس هیات مدیره شرکت بیمه سنت لوئیس گروه بریانت است، در ادامه افزود: من عاشق این اثر هستم در حقیقت من عاشق هنرم.

به رغم این موفقیت ها این نمایشگاه شکست هایی بزرگی نیز به دنبال داشت. به طور مثال اثر هنرمند برجسته فرانسیس بیکن که در برآورد های اولیه قیمتی معادل با 30 تا 40 میلیون برای فروش آن درنظر گرفته شده بود نتوانست نظر علاقه مندان را به خود جلب کند.

 یکی از آثار کونز هنرمند مجسمه سازی است که قیمتی معادل 10 تا 15 میلیون دلار برای آن قیمت گذاری شده بود ولی به قیمت بسیار نازلتری به فروش رسید به نحوی که از اعلان رسمی این رقم خودداری به عمل آمد.

 البته در این میان آثار دیگری نیز بودند آنهایی که با همان قیمت تقریبی تعیین شده به فروش رسیدند. به طور مثال اثر یوکلاین با قیمت معادل 22 میلیون دلار و نیز اثر PH-21 متعلق به کریستیل استیل به قیمت 20.9 میلیون دلار به فروش رسیدند. اثر ناخودآگاه آبی نیز که برای آن قیمت فروشی بین 20 تا 30 میلبون برای آن انتظار می رفت در نهایت بدون احتساب هزینه کارمزد 12 درصدی به قیمت 20.9 میلیون دلار به فروش رسید.

منبع: ایندیپندنت/ 30 نوامبر

انتهای پیام/

 

 

 

6 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرهای کاربران