کد خبر: ۱۶۸۶۷۲
تاریخ انتشار:۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
بین الملل "تیتر1"/
گازهای اشک آور ساخت آمریکا به هنگ کنگ صادر می شود/ ماه ها نا آرامی در چین با تجهیزات آمریکایی
قانونگذاران واشنگتن از اینکه تجهیزات ساخت آمریکا توسط پلیس هنگ کنگ علیه تظاهرکنندگان استفاده می شود ابراز نگرانی می کنند.
صادرات گاز اشک آور ساخت آمریکا به هنگ کنگ

به گزارش گروه بین الملل "تیتریک"؛ آیا آمریکا به صادرات گاز اشک آور به هنگ کنگ خاتمه خواهد داد؟

قانونگذاران آمریکا از اینکه تجهیزات ساخت این کشور توسط پلیس هنگ کنگ علیه تظاهرکنندگان استفاده می شوند ابراز نگرانی می کنند.

این قانونگذاران لایحه ای ارائه داده اند که طی آن از صادرات گاز اشک آورِ ساختِ آمریکا به هنگ کنگ که ماه ها شاهد اعتراضات و درگیری بین تظاهرکنندگان و افسران پلیس بوده است، جلوگیری می کند.

"جیم مک‌گاوِرن" نماینده دموکرات ایالت ماساچوست در مجلس سنا طی مصاحبه مطبوعاتی گفت که عمیقا نگران تجهیزات ساخت آمریکا که به طرز خشونت آمیزی توسط پلیس برای سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز هنگ کنگ استفاده می شود، است.

صادرات گاز اشک آور ساخت آمریکا به هنگ کنگ

این لایحه، ممنوعیت صادرات تجاری اقلام غیر مهلک به منظور کنترل ازدحام جمعیت و لوازم و کالاهای دفاعی برای پلیس هنگ کنگ را پیشنهاد می دهد.

این لایحه علاوه بر مک‌گاوِرن از سوی "کریس اسمیت" جمهوری خواه و "رو خانا" دموکرات حمایت شد.

خانا طی اظهاراتی گفت: "اگر شرکت های آمریکایی، سلاح های فراوانی را برای استفاده علیه فعالان حامی دموکراسی در هنگ کنگ تهیه می کنند، کنگره آمریکا مجبور به مداخله و اقدام است. هیچ شرکت آمریکایی از تاکتیک های ضد دموکراتیک و خشونت آمیز در خارج از کشور سود ببرد."

زمانی که هزاران نفر از مردم هنگ کنگ به قصد تظاهرات علیه لایحه جنجالی استرداد مجرمان به چین که یک ماه پیش معرفی گردید به خیابان ها آمدند، اعتراضات آغاز شد.

در ماه آوریل، "کَری لَم" رئیس اجرایی هنگ کنگ اصلاحاتی به این لایحه افزود که به استرداد افراد از جمله خارجی ها اجازه می دهد تا برای محاکمه به چین فرستاده شوند.

صادرات گاز اشک آور ساخت آمریکا به هنگ کنگ

لَم بعدا این لایحه را مُرده اعلام کرد و پذیرفت که منجر به یک ویرانی غیر قابل بخشش می شود. با این حال، اعتراضات گسترده از اوایل تابستان تا به امروز ادامه دارد.

از زمان آغاز تظاهرات، گروه های بین المللی حقوق بشری و بسیاری از دولت های جهان از پلیس هنگ کنگ به خاطر سرکوب مردم انتقاد کرده اند.

طی اعتراضاتِ آخر هفته به چندین تظاهرکننده و روزنامه نگار حمله شد.

"سوفی ریچاردسون" مدیر بخش چین در سازمان دیده بان حقوق بشر توضیح داد که برخی از حوادث مانند استفاده از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی که طی تظاهرات های اخیر به دست پلیس رقم خورد، مورد انتقاد قرار گرفته است.

صادرات گاز اشک آور ساخت آمریکا به هنگ کنگ

تحقیق و بررسی

در اوایل ماه جاری، سازمان عفو بین الملل خواستار تحقیقات کامل درباره واکنش پلیس به اعتراضات شد.

"مَن کی تام" مدیر بخش هنگ کنگ در سازمان عفو بین الملل گفت: "اکنون بیش از هر زمانی یک تحقیق کامل و مستقل درباره استفاده غیر ضرور و بیش از حد از زور توسط پلیس علیه تظاهرکنندگان لازم است."

وی افزود: "ما همچنان از تمام دولت ها می خواهیم مادامی که تحقیقات کامل انجام شود و حفاظت های مناسب صورت گیرد، انتقال تجهیزات غیر مهلک برای کنترل اجتماعات به هنگ کنگ را تعلیق کنند."

تام در اظهارات خود، پلیس هنگ کنگ را به خاطر استفاده از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی، تشدید تنش و ایجاد ماه ها نا آرامی متهم کرد.

چین سابقا از سوی گروه های حقوق بشری از جمله سازمان دیده بان حقوق بشر در مورد سرکوب متعصبانه اقلیت مسلمان اویغور مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود.

صادرات گاز اشک آور ساخت آمریکا به هنگ کنگ

نیروهای خارجی

چین با حمله به رهبران خارجی که به سرکوب معترضان انتقاد داشتند، ادعا کرد که نیروهای خارجی پشت این اعتراضات هستند. این ادعا نیز مورد انتقاد بسیاری از گروه ها و ناظران حقوق بشری قرار گرفته است.

ماه پیش، دونالد ترامپ با شورش خواندن اعتراضات هنگ کنگ از چین خواست تا بحران را به طرز بشردوستانه ای مدیریت کند. کاخ سفید به این سؤال که "آیا ترامپ با استفاده از تلاش های قانونی، چین و پلیس هنگ کنگ را هدف قرار می دهد یا خیر؟" پاسخ نداد.

"چاک شومِر" رئیس اقلیت دموکرات ها در سنای آمریکا از "میچ مک کانل" رهبر اکثریت جمهوری خواهان سنا خواسته تا لایحه ای دو حزبی تصویب کند تا به موجب آن مقامات چین و هنگ کنگ به خاطر دست اندازی به خودمختاری شهر مجازات شوند.

پلیس هنگ کنگ در طول تظاهرات ها به مردم هشدار داده که از اعتراضات توئیتری خودداری کنند.

معصومه میرحسینی – تیتریک

انتهای پیام/