کد خبر: ۱۵۷۰۲۱
تاریخ انتشار:۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
گفتگوی "تیتر1" با داور بین المللی کونگ فو در البرز؛
کونگ فو؛ ورزشی که دوباره زنده شد/ سلجوقی: آرزو دارم وزیر ورزش به کیفیت فدراسیون جهانی کونگ فو پی ببرد
«بهرام سلجوقی» مربی و داور ملی و بین المللی در رشته کونگ فو و ساکن البرز است که یکی از 6 عضو تیم بنیان گذار قوانین کونگ فو بعد از انقلاب اسلامی در کشور نیز بوده که این رشته ورزشی را از بن بست خارج و با تربیت مربی و داوران زبده در کشور به رونق این رشته ورزشی کمک کرده است.
به گزارش گروه استانی تیتریک،سلجوقی بیش از 40 سال به فعالیت و تعلیم و آموزش در رشته کونگ فو در شهرهای مختلف مشغول بوده و به عنوان مربی و داور در سطوح کشوری و جهانی مشغول بوده است.

وی به دلیل شغل پدر که مدیر یک سینما بوده و با رفتن به سینما فیلم های رزمی را زیاد می دیده از 8 سالگی به ورزش کونگ فو علاقه مند و شروع به ورزش کرده است اما پس از انقلاب که تمرینات این ورزش ممنوع شده با علاقه ای که به این ورزش داشته تمرینات را در خانه و یا باشگاه های خصوصی ادامه داده است.

سلجوقی می گوید: کنگ فو قوانین مسابقه ای نداشت و به دلیل سطح سواد و برخورد پایین برخی از ورزشکاران آن دوران نسبت به این نوع ورزش ها نگاه منفی بود. از سال 68 سمینارهایی برای آزادسازی این رشته ورزشی برگزار شد و در سال 73 من به دعوت فدراسیون به همراه 5 نفر از پیشکسوتان« حشمت شکری، رضا خوش سرور، اصغر شکری، همایون خرم و بیژن ثابتی» قوانینی را پایه ریزی و امتیازاتی را برای مسابقات این ورزش و همچنین قانونمند شدن این ورزش استارت زدیم و برای اولین بار مسابقات کونگ فو در کشور انجام شد.

کونگ فو؛ ورزشی که دوباره زنده شد/یکی از داوران بین المللی کونگ فو در البرز

تعیین قوانین مشخص و مستقل برای کونگ فو

این مربی و داور کونگ فو که در سطح جهانی داوری داشته می گوید: با پیدایش فدراسیون، ورزش های رزمی کونگ فو و دیگر ورزش های رزمی همه در قالب ووشو شرکت می کردند اما ما قوانینی مشخص کردیم تا کونگ فو به طور مستقل شناخته و قوانین مستقلی داشته باشد. آیین نامه های آن تدوین و تکثیر شد، مربی ها و داورهایی آموزش داده شدند تا بتوانند قوانین کونگ فو را یاد بگیرند و در همه کشور این کار به صورت گسترده شروع شد.

سلجوقی می گوید: در مرکز استان های مختلف این کلاس ها را برگزار می کردیم و در هر کلاس حدود 70نفر شرکت می کردند. از بوشهر گرفته تا مازندران، گیلان و... مدرسانی را تربیت کردیم تا در استان های مختلف این رشته ورزشی را آموزش دهند.

کونگ فو؛ ورزشی که دوباره زنده شد/یکی از داوران بین المللی کونگ فو در البرز

مقام و مدال های این مربی

وی که خود ابتدای برگزاری مسابقات کونگ فو در کشور مقام اول و مدال طلا کسب کرده می گوید: در سال 2008 به مسابقات میس فرانسه دعوت شدم و مدال طلا گرفتم و در سال 2017 و 2018 در مسابقات جهانی ایتالیا نیز مدال طلا کسب کردم اما پس از آن بیشتر وقت خود را به آموزش مربی و داور پرداختم.

کونگ فو؛ ورزشی که دوباره زنده شد/یکی از داوران بین المللی کونگ فو در البرز

ماهیت اخلاقی کونگ فو

وی می گوید: بیشتر تلاشم بر این بود تا علاقمندان به این ورزش قبل از هر چیز به فلسفه این ورزش کهن و باستانی ایرانی اسلامی پی ببرند و صرفا به عنوان یک ورزش سطحی و یا خشن به آن نگاه نشود و سعی کردم به آنها بفهمانم که که یاد گرفتن کونگ فو و مبارزه و ضربات دست و پا برای تجاوز و خشونت نیست بلکه آمادگی و توانسازی برای دفاع از خود و آزادی خود و اندیشه انسانی است و برای زد و خورد خیابانی نیست بلکه برای اهدافی چون مقابله با ترس، مبارزه با ظلم، ستم و دفاع از مظلوم است.

این مربی ورزشی اظهار می کند: انتقال و یادگیری این اهداف به جوان ها و مربیان و هنرجویان تاثیر بسزایی از نظر روحی و جسمی روی جوانان گذاشته به طوری که بیگانگان نمی توانند به پایگاه تفکر و اندیشه و فرهنگ اسلامی و دینی آنها حمله کنند.

سلجوقی که رییس کمیته داوران است با بیان اینکه ورزش تاثیر زیادی در روند زندگی دارد می گوید: مسیر زندگی مرا تغییر داد، ابتدا علاقمند بودم خلبان نیروی هوایی باشم اما به دلیل آسیب جسمانی که داشتم مقدور نشد و در عرصه ورزش به عنوان مربی ماندگار شدم و یک مجموعه ورزشی راه انداختم.

کونگ فو؛ ورزشی که دوباره زنده شد/یکی از داوران بین المللی کونگ فو در البرز

توقع مردم از یک ورزشکار او را خودساخته می کند

وی می گوید: به دلیل انتظار و توقعی که مردم از یک قهرمان ورزشی دارند مسیری ایجاد می شود که فرد را خودساخته و سربلند می کند. تربیت جوانان در مسیر ورزش حس و انرژی خوبی برایم دارد. تا کنون 14 معتادی را که برخی از آنها حتی کریستال مصرف می کردند با جذب به ورزش، حمایت اقتصادی، معنوی و اشتغال توانستیم در مسیر درست قرار دهیم و این لذتی وصف نشدنی برایم دارد که جوانانی را که از مسیر منحرف شده اند به راه بازگردانم و اکنون این افراد که لذت و سربلندی و افتخار زندگی سالم و ورزشکاری را تجربه کرده اند دیگر رغبتی به بازگشت به زندگی گذشته ندارند. با این کار هم خودمان را می سازیم و هم به این افراد و جامعه کمک می کنیم.

وی که از سال 66 شروع به آموزش کرده است بهترین سن تعلیم را 4 سالگی عنوان کرده و می گوید: تا کنون بیش از 8هزار نفر را تعلیم داده که این افراد در سنین مختلف بوده اند.

کونگ فو؛ ورزشی که دوباره زنده شد/یکی از داوران بین المللی کونگ فو در البرز

توصیه رابطه ها آفتی در ورزش است

این داور بین المللی کونگ فو یکی از مشکلات بزرگ در زمینه ورزش کشوررا عدم استفاده از ورزشکاران زبده و توانمند می داند که باعث به بن بست رفتن رشته های ورزشی می شود و می گوید: بیشتر متولیان ورزشی خود ورزشکار نبوده و از زاویه سیاست و همچنین توصیه رابطه ها در ورزش تصمیم گیری می کنند که این آفت بزرگی در جامعه ورزشی است.

کونگ فو؛ ورزشی که دوباره زنده شد/یکی از داوران بین المللی کونگ فو در البرز

عدم استفاده از ظرفیت فدراسیون کونگ فوی جهانی

سلجوقی با اشاره به اینکه یک ایرانی فدراسیون جهانی کونگ فو در دانمارک را به ثبت رسانده و سالهاست در فدراسیون کار می کند می گوید: این امر یک امتیاز ویژه است اما مورد غفلت فدراسیون کونگ فو قرار گرفته است و ایران از این ظرفیت استفاده و بهره نمی برد.

وی با بیان اینکه سطح کیفی داوران کونگ فو رو به افت است می افزاید: امور ورزش روی رابطه بازی انجام می شود و انتصاب ها توصیه ای است و این مسئله کونگ فو را

به عقب می راند از طرفی ارتباط نداشتن با فدراسیون جهانی یکی دیگر از دلایل لطمه به ورزش کونگ فو شده است. وقتی بچه های ما برای ورزش به کشورهای دیگر می روند مجبور هستند در جاهای نامناسب تمرین کنند.

کونگ فو؛ ورزشی که دوباره زنده شد/یکی از داوران بین المللی کونگ فو در البرز

آرزوی این مربی و داور باسابقه

این بنیان گذار پایه کونگ فو در ایران می گوید: آرزو دارم وزیر ورزش و جوانان به کیفیت فدراسیون جهانی کونگ فو پی ببرد و با انتخاب فردی مناسب در سمت ریاست فدراسیون کونگ فو و استفاده از سرمایه ای که در دانمارک وجود دارد برای رشد ارزش های جوانان ایرانی در این ورزش استفاده کند.


خدیجه ستارزاده - تیتریک

انتهای پیام/